Pracovní neschopnost 2023: Co se mění a na co si dát pozor?

Pracovní Neschopnost 2023

Elektronická neschopenka stále frčí

I když se o elektronické neschopence mluví už nějaký ten pátek, v roce 2023 je stále populárnější. Elektronická neschopenka, neboli eNeschopenka, přináší oproti papírové verzi řadu výhod jak pro zaměstnance, tak pro lékaře i zaměstnavatele. Odpadá nutnost osobní návštěvy lékaře pro potvrzení o trvání pracovní neschopnosti a zaměstnavatelé mají okamžitý přehled o nemocnosti svých zaměstnanců. Pamatujte ale, že i v roce 2023 platí pro pracovní neschopnost určitá pravidla. Stále je nutné hlásit pracovní neschopnost zaměstnavateli a dodržovat léčebný režim stanovený lékařem. Více informací o pravidlech pracovní neschopnosti v roce 2023 najdete na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení.

První tři dny bez náhrady mzdy

V roce 2023 platí, že první tři dny pracovní neschopnosti (tzv. karenční doba) nedostává zaměstnanec žádnou náhradu mzdy. To znamená, že pokud onemocníte například v pondělí a lékař vám vystaví neschopenku, náhradu mzdy od zaměstnavatele budete pobírat až od čtvrtého dne, tedy od čtvrtka. Za pondělí, úterý a středu vám nevzniká nárok na žádnou kompenzaci. Tato karenční doba se vztahuje na všechny zaměstnance v pracovním poměru, bez ohledu na to, jak dlouho u daného zaměstnavatele pracují. Výjimku tvoří pouze pracovní úrazy a nemoci z povolání, u kterých se náhrada mzdy vyplácí od prvního dne. Je důležité si uvědomit, že i když za první tři dny pracovní neschopnosti nedostáváte peníze od zaměstnavatele, stále se jedná o omluvenou absenci v práci. Váš zaměstnavatel vám tedy za tyto dny nemůže dát výpověď ani vás jinak postihovat.

Náhrada mzdy od 4. dne nemoci

Od 1. ledna 2023 se nic nemění na pravidlech pro vyplácení náhrady mzdy v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti. Zaměstnavatelé i nadále poskytují zaměstnancům náhradu mzdy od 4. do 14. dne nemoci. První tři dny pracovní neschopnosti nedostává zaměstnanec žádnou finanční kompenzaci, ať už od státu, nebo od zaměstnavatele. Náhrada mzdy od zaměstnavatele činí 60 % redukovaného průměrného denního výdělku. Výpočet náhrady mzdy se provádí z hrubé mzdy a zohledňuje se pouze odpracovaná doba. Pro získání náhrady mzdy je nutné dodržet několik podmínek. Zaměstnanec musí být uznán dočasně práce neschopným registrujícím poskytovatelem zdravotní péče a musí o této skutečnosti informovat svého zaměstnavatele. Dále je nutné, aby pracovní neschopnost vznikla v době trvání pracovního poměru. Zaměstnanec má povinnost předložit zaměstnavateli potvrzení o pracovní neschopnosti. Pravidla pro vyplácení náhrady mzdy od 4. dne nemoci zůstávají i v roce 2023 beze změny. Zaměstnanci by si měli být vědomi těchto pravidel a v případě nemoci dodržovat stanovené postupy.

Výše nemocenské se počítá z průměrného výdělku

Výše nemocenské, kterou dostanete během pracovní neschopnosti v roce 2023, se odvíjí od vašeho průměrného výdělku. Nejedná se však o průměrný výdělek za celou dobu vašeho pracovního poměru. Pro výpočet nemocenské se používá takzvané rozhodné období. To je období 10 kalendářních měsíců předcházejících měsíci, ve kterém vám pracovní neschopnost vznikla. Z vašeho hrubého výdělku za toto období se vypočítá denní vyměřovací základ, ze kterého se následně určí výše vaší denní nemocenské. Je důležité si uvědomit, že do rozhodného období se nezapočítávají dny, za které jste nepobírali mzdu nebo plat, například z důvodu dovolené, neplaceného volna nebo předchozí pracovní neschopnosti. To znamená, že pokud jste v rozhodném období měli delší dobu nižší příjem, může to mít vliv na výši vaší nemocenské.

Důležité termíny pro podání žádosti

Pro bezproblémové čerpání nemocenské v roce 2023 je klíčové znát důležité termíny. Včasné dodržení lhůt vám ušetří starosti a zajistí plynulou výplatu dávek. Pamatujte, že lhůty se počítají v kalendářních dnech a začínají běžet dnem následujícím po dni, kdy nastala rozhodná skutečnost. Prvním důležitým termínem je oznámení pracovní neschopnosti vašemu zaměstnavateli, a to bez zbytečného odkladu. Následně je nutné doručit mu vyplněnou část neschopenky potvrzenou lékařem, a to nejpozději do 3 dnů od jejího vystavení. V neposlední řadě je nezbytné myslet na termín pro žádost o nemocenské dávky, kterou podáváte své okresní správě sociálního zabezpečení. Tuto žádost je nutné podat do 3 měsíců ode dne, kdy vám vznikl nárok na výplatu nemocenské.

Kontrola dodržování režimu

V roce 2023 platí pro kontrolu dodržování režimu během pracovní neschopnosti stejná pravidla jako v předchozích letech. Zaměstnavatel i Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) mají právo kontrolovat, zda dodržujete stanovený režim. Kontroly se provádějí namátkově a jejich cílem je zamezit zneužívání pracovní neschopnosti. Během prvních 14 dnů nemoci kontroluje dodržování režimu a vyplácí nemocenské dávky zaměstnavatel. Od 15. dne nemoci přebírá tuto povinnost ČSSZ. Během kontroly jste povinni umožnit kontrolující osobě vstup do vašeho obydlí a prokázat svou totožnost. Kontrolor se vás může ptát na okolnosti vaší nemoci a ověřovat, zda dodržujete nařízený režim. Pokud kontrolor zjistí, že porušujete režim pracovní neschopnosti, může vám být snížena nebo odebrána nemocenská. V závažných případech vám hrozí i trestní stíhání. Je proto důležité dodržovat nařízený režim a v případě nejasností se obrátit na ošetřujícího lékaře nebo na ČSSZ.

pracovní neschopnost 2023

Pracovní úraz a nemoc z povolání

V roce 2023 se pravidla pro pracovní neschopnost v souvislosti s pracovním úrazem a nemocí z povolání nijak nemění. Pokud zaměstnanec utrpí pracovní úraz nebo onemocní nemocí z povolání, náleží mu od prvního dne pracovní neschopnosti náhrada mzdy od zaměstnavatele. Výše náhrady mzdy se v roce 2023 odvíjí od výše průměrného výdělku a činí 60 % z redukovaného denního vyměřovacího základu za prvních 14 kalendářních dnů. Od 15. dne pracovní neschopnosti pak náhradu mzdy vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ) formou nemocenského.

Nemoc z povolání je onemocnění, které vzniklo v souvislosti s vykonáváním práce a je uvedeno v seznamu nemocí z povolání. Pro uznání nemoci z povolání je nutné doložit příčinnou souvislost mezi onemocněním a vykonávanou prací. Zaměstnanec je povinen neprodleně informovat zaměstnavatele o každém, byť i jen zdánlivě bezvýznamném, pracovním úrazu a o příznacích poukazujících na nemoc z povolání. Zaměstnavatel má povinnost vést evidenci pracovních úrazů a hlásit je příslušným orgánům.

Co dělat při dlouhodobé nemoci?

Dlouhodobá nemoc dokáže pořádně zamávat s životem. Kromě starostí o zdraví se často objevují i obavy o finance a pracovní jistotu. V roce 2023 platí pro pracovní neschopnost určitá pravidla, která je dobré znát. Během prvních 14 dnů nemoci vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy. Od 15. dne pak nastupuje nemocenská od České správy sociálního zabezpečení. Výše nemocenské se odvíjí od vašeho průměrného hrubého výdělku za posledních 12 měsíců. Je důležité včas informovat vašeho ošetřujícího lékaře o všech změnách zdravotního stavu a dodržovat jeho pokyny. Pracovní neschopnost je třeba řádně evidovat a hlásit zaměstnavateli i ČSSZ. Nebojte se obrátit na příslušné instituce s žádostí o pomoc a informace.

Nové formuláře a dokumenty

Od 1. ledna 2023 platí v oblasti pracovní neschopnosti v České republice nová pravidla. Zaměstnanci i zaměstnavatelé by si měli být vědomi změn, které se týkají jak podávání žádostí o nemocenské dávky, tak i kontrol ze strany České správy sociálního zabezpečení.

Srovnání nemocenské 2022 a 2023
Položka 2022 2023
Maximální výše nemocenské za kalendářní den Kč (závisí na výši příjmu) Kč (závisí na výši příjmu)
Délka karenční doby (neplacené dny) 3 dny 3 dny

Jednou z klíčových změn je zavedení elektronické neschopenky. Lékaři již nevystavují papírové neschopenky, ale zasílají je elektronicky do systému ČSSZ. Zaměstnanci tak již nemusí doručovat neschopenku zaměstnavateli, což zjednodušuje celý proces.

Důležité je také zmínit změny v kontrolách pracovní neschopnosti. ČSSZ má nyní širší možnosti kontroly, a to jak u zaměstnanců, tak u lékařů. Zaměstnanci by si měli být vědomi, že v průběhu pracovní neschopnosti mohou být vyzváni k lékařské prohlídce.

Užitečné kontakty a odkazy

Pro bližší informace o pravidlech pracovní neschopnosti v roce 2023 a pro zodpovězení vašich dotazů se můžete obrátit na následující instituce:

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ): Poskytne vám informace o podmínkách nároku na nemocenské dávky, o výši dávek a o způsobu jejich výpočtu. Kontaktovat ČSSZ můžete telefonicky, emailem nebo osobně na pobočce.

Váš praktický lékař: Váš lékař vám vystaví elektronickou neschopenku a zodpoví vaše dotazy ohledně vašeho zdravotního stavu a doby trvání pracovní neschopnosti.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR: Na webových stránkách ministerstva naleznete aktuální znění zákonů a předpisů týkajících se pracovní neschopnosti.

Důležité je sledovat aktuální informace, protože pravidla pro poskytování nemocenských dávek se mohou měnit.

Publikováno: 25. 11. 2024

Kategorie: práce